Delni Sončev mrk

V torek, 25. 10. 2022, smo pripravili opazovanje delnega Sončevega mrka. Mrk se je začel na Ptuju ob 11.17 in končalo ob 13.26. Sončev mrk je pojav, ki nastane takrat, ko so Zemlja, Luna in Sonce v ravni vrsti in Luna zakrije Sonce – v tem primeru delno. Na ta dogodek smo se učenci izbirnega predmeta astronomija, z mentorico Jasmino Žel, pripravljali zadnji mesec. Potrebno je bilo pripraviti teleskop, daljnogled, narediti plakate in seveda premisliti, kako izvesti fotografiranje mrka. Učenka Tjaša Herega iz 7. c je napisala zgodbico o zmaju, ki je pojedel Sonce, za učence 1. triade. Zgodbico smo učenci, pretekli teden in na dan mrka predstavili učencem 1. triade in tudi skupini predšolskih otrok iz vrtca Ptuj, ki nas je prišla obiskat in opazovat Sončev mrk.

Na dan mrka smo tako opravili opazovanje pred šolo. Potek delnega Sončevega mrka smo opazovali s teleskopom, daljnogledom in očali z zaščitno AstroSolar folijo. Teleskop in daljnogled so pripravili učenci izbirnega predmeta – Gal Jančič, Miha Bošnik in Klemen Unuk iz 9. b ter Gabriel Pagliaruzzi iz 8. d. Sončev mrk smo tudi fotografirali. Učenci, učitelji in predšolski otroci so si ogledali še plakate, nekaterim mlajšim otrokom pa so učenci izbirnega predmeta astronomije še enkrat povedali zgodbico o zmaju in to tudi prikazali. Vsi so z navdušenjem spremljali dogajanje, saj se ta pojav zgodi le redko. V naših krajih bomo lahko naslednji delni Sončev mrk opazovali leta 2025, naslednji popolni Sončev mrk pa bo s Ptuja viden šele leta 2081.

Ta dan si bomo zapomnili, saj je veliko učencev Sončev mrk videlo prvič in smo se pri tem veliko naučili.

Zapisali: Živa Kuhar in Kaja Lah, 9. b
Foto: Klemen Unuk, Miha Bošnik, 9. b