Lectarska delavnica marec 2016

Naš razred, 5.b se je s člani Čebelarskega krožka pod mentorstvom Jožice Repič lotil projekta Lectarstvo ali strdenarija

Ob začetku projekta smo spoznavali teoretična izhodišča, kaj je lect, nastanek, zgodovino te stare obrti.

Nato smo se razdelili v skupine, kjer smo pripravili plakate in jih predstavili sošolcem. Ko smo pridobili dovolj splošnega znanja, smo se lotili priprave poskusnega testa, pri katerem sta nam svetovala in pomagala lastnik Sladkega butika in predsednik Čebelarskega društva. Recept za pravo lectovo testo je strogo varovan, vendar je naši učiteljici nekako uspelo priti do njega. Da je bilo testo po dvotedenskem počitku pečeno, so poskrbeli udeleženci počitniške lectarske delavnice. Sledilo je glaziranje z barvo, ki smo jo sami skuhali in nato okraševanje. Pri okraševanju so sodelovali učenci 6. r v lectarski delavnici ob dnevu šole. Najprej so si pripravili barvne beljakove lede, nato pa so okraševali.

Bilo nam je zelo lepo, veliko smo se naučili pa še staršem je bil ta projekt všeč, saj smo srca podarili njim.

V naši učilnici je še vedno veliko src, ki nas vedno znova spomnijo na delo v tem poučnem in krasnem projektu.

Sandro Čeh, Ana Tumpej, 5. b